כולא ברקים הוא מכשיר המצוי במערכות חשמליות ומשמש להגנה מפני ברקים. השימוש בכולא ברקים הוא חיוני במיוחד באזורים המועדים לברקים, שכן הוא יכול להגן על המערכת ועל המכשירים החשמליים המחוברים אליו מפני נזקים שנגרמים על ידי פריקות חשמליות חזקות.
כולא ברקים פועל באמצעות ניתוב הזרם החשמלי הגבוה שנוצר על ידי הברק לאדמה, מבלי לאפשר לו לעבור דרך המערכת החשמלית. זהו כלי הכרחי להגנה על בתי מגורים, מבנים תעשייתיים, מתקנים חשובים וכל מכשיר שמחובר לרשת החשמל. ללא כולא ברקים, פגיעה של ברק במערכת החשמלית עלול לגרום לשריפות, נזקים למכשירים החשמליים, ואף לסכנות בטיחותיות מסכנות חיים.

בחירת כולא ברקים: מה צריך לקחת בחשבון?

העיקרון הבסיסי של כולאי ברקים הוא ליצור נתיב בטוח לזרם החשמלי של הברק מבלי לגרום נזק. תהליך זה מתבצע באמצעות שלושה רכיבים עיקריים: מוט קליטה (או מחט) המוצב בנקודה הגבוהה ביותר של המבנה, שמטרתו ל”תפוס” את הברק. מוליך, בדרך כלל מתכת עמידה בפני חלודה, המחבר את מוט הקליטה לאדמה ומוביל את הזרם החשמלי של הברק באופן בטוח לקרקע. ולבסוף, מערכת ארקוע (ארקינג) המבטיחה שהזרם יתפשט באדמה באופן שווה, כדי למנוע נזק למבנה ולסביבה הקרובה אליו.

ישנם כמה סוגים עיקריים של כולאי ברקים, כל אחד עם מאפיינים ושימושים שונים. כולאי ברקים פסיביים, הם המוכרים ביותר, פועלים על ידי יצירת נתיב לזרם הברק כך שהוא יעבור באדמה, מבלי להכיל חלקים פעילים או אלקטרוניים. מנגד, כולאי ברקים פעילים משתמשים בטכנולוגיה מתקדמת יותר, כגון חיישנים ומעגלים אלקטרוניים, כדי ל”משוך” את הברקים למוט הקליטה ולשפר את יעילות ההגנה. כמו כן, קיימים גם כולאי ברקים עם טכנולוגיות חדשניות, הכוללים מערכת פיזור חשמלי וחיישנים מתקדמים, ואף טכנולוגיה המבוססת על לייזרים. בחירת הסוג הנכון תלויה במגוון גורמים כמו מיקום המבנה, החומרים ממנו הוא בנוי, תדירות הברקים באזור ודרישות הבטיחות הספציפיות לאותו מבנה.

ב- KLS פתרונות חשמל תוכלו למצוא כולא ברקים העומד בסטנדרטים הבינלאומיים הגבוהים והמחמירים ביותר. אצלנו, אתם מבטיחים לעצמכם שקט נפשי, יעוץ מקצועי, ופתרונות חדשניים המתאימים לכל צורך. אל תחכו לרגע האחרון – צרו איתנו קשר עוד היום ונשמח לייעץ ולעמוד לשירותכם בכל שאלה.